Skrót myślowy - Blog Janiny Paradowskiej Skrót myślowy - Blog Janiny Paradowskiej Skrót myślowy - Blog Janiny Paradowskiej

29.08.2014
piątek

Wszyscy zostaniemy agentami Putina

29 sierpnia 2014, piątek,

Sejm skierował do Komisji Ustawodawczej wniosek o powołanie komisji śledczej ds. zbadania procesu likwidacji WSI. Pozornie wydawać by się mogło, że wreszcie, po siedmiu latach, proces likwidacji wojskowej służby specjalnej znajdzie jakieś rozliczenie, a Antoni Macierewicz poniesie odpowiedzialność za swoją destrukcyjną (nie pierwszą przecież) działalność. Są to jednak wyłącznie pozory.

Scenariusz najbardziej prawdopodobny jest taki, że wniosek na miesiące utknie w sejmowej komisji, której przewodniczy Wojciech Szarama z PiS. A im bliżej końca kadencji Sejmu, tym czasu na powołanie i rozpoczęcie prac komisji mniej. Sejm dokonał więc gestu symbolicznego, który najprawdopodobniej nie będzie miał ciągu dalszego. Zresztą nawet gdyby miał, obrady i tak w większości musiałyby być tajne, a nie ma nic gorszego niż przecieki płynące z różnych stron i prowadzona przy ich pomocy polityczna gra. Nic więc dziwnego, że premier Tusk długo opierał się powołaniu takiej komisji, a jeszcze i obecnie minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz uważa jej powstanie za niepotrzebne wywoływania zamieszania wokół ważnej, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Ukrainie, służby. Jest więc jej powstaniu przeciwny.

Tymczasem paradoksalnie sprawa likwidacji WSI – i to od samego początku, od podjęcia decyzji aż po likwidację – nadaje się na zbadanie przez komisję śledczą. Jak żadna z dotychczas rozpatrywanych. W tym przypadku instytucje państwa wyraźnie sobie nie poradziły. Wystarczy przypomnieć choćby zawiłe tłumaczenia prokuratury, że Antoni Macierewicz nie był funkcjonariuszem publicznym, uniki sądów w tej sprawie i skierowanie wreszcie rozstrzygnięcia tej kwestii do Sądu Najwyższego. Zapadały oczywiście wyroki na korzyść skarżących proces likwidacji na drodze cywilnej, państwo płaciło odszkodowania, minister obrony narodowej przepraszał. Macierewicz nie przepraszał i nie płacił.

Ustawa o likwidacji WSI została tak skonstruowana, że Macierewicz mógł wszystko, za nic nie ponosząc odpowiedzialności. Czy było to świadome, czy przypadkowe? Raczej przypadkowe, po prostu jeszcze jedno legislacyjne niechlujstwo, jakich pełno w naszym procesie stanowienia prawa. W rezultacie wyszło, jak wyszło: szkód pełno, a odpowiedzialnych nie ma.

I równie paradoksalnie – powoływanie tej komisji sensu nie ma. Nie tylko z powodu zastrzeżeń, jakie formułuje minister Sienkiewicz, czy fatalnych doświadczeń wszystkich sejmowych komisji śledczych, z których żadna – podkreślam – żadna nie zakończyła się sukcesem.

Wśród komentatorów i części polityków panuje przekonanie, że wyciągniecie teraz na pierwszy plan Macierewicza utrudni sytuację PiS, że Macierewicz tej partii szkodzi. A więc warto przedwyborczo zagrać tą kartą. Otóż nie jestem pewna. Macierewicz ma wielką grupę zwolenników i wielką przeciwników. Zdeklarowanych, emocjonalnie akceptujących go czy równie emocjonalnie odrzucających. Obnażenie fatalnego procesu likwidacji WSI, pokazanie pomiatania ludźmi, upokarzania ich w trakcie weryfikacji mającej charakter sądu kapturowego – nikogo do niczego nie przekona. Zresztą o likwidacji WSI praktycznie wszystko już wiemy, ten proces opisano i opowiedziano po wielekroć, nie tylko w kuriozalnym raporcie, który prezydent Lech Kaczyński skierował do rozpowszechniania. Platforma też przygotowała spore opracowanie obnażające błędy tego procesu, mającego przecież charakter głównie ideologiczny, gdzie dobro państwa, polska racja stanu podporządkowana została urojeniom i majakom. Tam też jest wielka porcja wiedzy.

Dość zresztą powiedzieć, że dziesiątki zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jakie Macierewicz i jego likwidatorzy – amatorzy skierowali do prokuratury, skończyło się umorzeniami. Nikt nie został skazany, nie postawiono zarzutów. Likwidatorzy przegrywali na całej linii. Są uzasadnienia umorzeń spraw będące aktem oskarżenia Macierewicza. Może więc bardziej niż sejmowe potyczki przydałaby się porządna, sumująca naszą wiedzę Biała Księga? Pod warunkiem, że jej autorami nie byliby politycy.

A Macierewicz? I tak pozostanie bezkarny, jeśli prokuratura i sądy nadal będą wykonywać uniki. Samo sejmowe głosowanie propozycji PiS o odrzucenie wniosku o powołanie komisji śledczej było ciekawe – nie ze względu na z góry znany wynik, ale temperaturę, jaka zapanowała w PiS.

Posłowie Mariusz A. Kamiński, zwłaszcza zaś Zbigniew Girzyński, przeszli samych siebie, oskarżając każdego, kto opowiadał się za przesłaniem wniosku do dalszych prac, że jest zbrojnym ramieniem Rosji i agentem Putina. W ten sposób w Sejmie RP znalazło się 277 agentów Putina, który zdaniem posła Girzyńskiego rechotał w tym momencie z zadowolenia, że oto jest już tak, jak za Katarzyny II. Zobaczyliśmy więc po raz kolejny prawdziwą twarz PiS. Tę przyjemną twarz partii idącej do władzy, kiedy to wszyscy nieakceptujący Macierewicza i jego urojeń zostaniemy agentami Putina. Może dla tych obrazków i tych kilkunastu zdań warto było przeprowadzić to głosowanie?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 40

Dodaj komentarz »
 1. „po prostu jeszcze jedno legislacyjne niechlujstwo” – a czyjeż to niechlujstwo, czyjeż? Czyżby Pana Męża Stanu Tuska i PO – oby rządziła wiekuiście? Tuska głosującego za tą ustawą?

  A czemuż to Pani Godna Czci Paradowska nie napisze, że Tusk spreparował razem z Kaczyńskim ten legislacyjny bubel? Czemuż, ach, czemuż? Rączka w rączunię obaj tak ramię w ramię…

  Ps. To Tusk będzie badał, jak sam od początku począł bubel? No, no, no!
  „Tymczasem paradoksalnie sprawa likwidacji WSI – i to od samego początku, od podjęcia decyzji aż po likwidację – nadaje się na zbadanie przez komisję śledczą.”

 2. Macierewicz powinien zostać postawiony przed sądem i zostać skazany za zniszczenie wywiadu i zagrożenie życia jego pracownikom.Ale to nie mogło się wydarzyć w dzikim kraju.

 3. atalia
  29 sierpnia o godz. 13:17
  Tu akurat masz Recht, Atalia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Typowe podrygi wisielca zanim nałożą mu pętle. Dlaczegóż to Tusk i PO nie powołali tej komisji po przejęciu władzy w 2007 albo w 2010 roku w końcu skoro jak to pisze Paradówska mieli mnóstwo materiału świadczącego o niekompetencji o zdradzie sekretów pracy wywiadu dlaczegóż to nie obnażyli tak szkodliwego procederu. A może prawda jest taka, że nie chcieli wcale tej komisji gdyż przy okazji wyszłyby na jaw nieprzyjemne fakty dotyczące samego PO.

  Uczciwy bezstronny dziennikarz a nie połytruk zadałby podstawowe pytanie dlaczego dopiero teraz.

  I szczerze mówiąc teraz nikt na poważnie nie potraktuje pracy tej komisji zostanie ona uznana

 6. Za zwykłą próbę odwróćenia uwagi od afery taśmowej.

 7. @Saurom
  czytaj tekst uwaznie

 8. Dzień dobry, To Pani żyje?

 9. pawel markiewicz
  29 sierpnia o godz. 15:12

  Czytałem uważnie tekst a tak miedzy nami dlaczego do tej pory przed sądem nie stanęli Kaczyński wraz z Ziobrem odpowiedzialni za mord na Blidzie? W końcu to jest o wiele ważniejsza sprawa niż jakieś WSI. Jak trzeba było uniewinnić Sawicką winną korupcji to szybko znaleziono dyspozycyjnego sędziego? Czyżby dlatego nic nie zrobiono w sprawie Blid gdyż była członkiem SLD? No a jak to Paradówska skomentuje informację z dziennika gazety prawnej o zmianach w procederzu przestępstwa majątkowego dotychczas próg wynosił 10000 zgodnie z zmianą ma wynieść 20000 czyżby chodziło tutaj o uchronienie przed odpowiedzialnością karną Sławomira Nowaka w procesie biegli orzekli, że wartość zegarków wynosi 10000-15000 złotych.

  No ale ja rozumiem gdyby to za tego faszysty Kaczyńskiego coś takeigo zrobiono to już by mówiono o naruszeniu demokracji psuciu prawa ale skoro chodzi o kolegę Tuska z boiska to wszystko jest w porzo nieprawdaż.

 10. Jeżeli bełkot prawny przeszkadza w ukaraniu A.M., to dlaczego prokuratura nie wniesie oskarżenia o złodziejstwo – wszak okradł mnie i innych podatników na ponad milion zl., a ówczesny prezydent był wspólnikiem złodzieja (pozwolił opublikować tego gniota). Dlaczego nikt nie nazwie działań tego (innych tez) „czuba” po imieniu – ZŁODZIEJ !!!
  Niestety większość polityków jest taka – tkwią w komunie – państwowe zna czy niczyje 🙁

 11. No własnie dlaczego znowu my ponosimy koszty związane z głupotą A.M? Tu milionik, tam milionik, a co tam! Podatnicy zapłacą!

 12. Uwielbiam ostatnio oglądać prezesa i Macierewicza. Ale jeszcze bardziej lubię powtórkowe „Dwa fortepiany” w kanale Rozrywka.

 13. Ponieważ PIS nie może znaleźć zielonych ludzików w Warszawie, chce je mieć w całej Polsce. Z własnej nominacji. Jak się nie ma wroga, trzeba go sobie stworzyć, by natychmiast z nim przegrać. Jak to zrobić można się dowiedzieć w Muzeum Powstania Warszawskiego.
  To jest Wielka Tajemnica Prezesa. I jego biskupów.

 14. Antoni M. to dosyc „latwy” przeciwnik polityczny. Jego zacietrzewienie oraz paranoja skutecznie odstraszaja mnie od PiS-u !

 15. Tanaka
  29 sierpnia o godz. 22:21

  Tanaka pisze, cytuję:

  „To jest Wielka Tajemnica Tuska. I jego biskupów, zwłaszcza Dziwisza i Głódzia, któremu PO dała za bezcen bezcenną działkę nad morzem”.

  Ps. Pozdrowienia od danieli.

 16. Andrzej
  29 sierpnia o godz. 21:04
  Oberprezes wczoraj dał popis w TV jak rechotał na wieść, że Donald Tusk może sie przenieść do kierowania Unią. Wyglądał jak Lepper, kiedy mówił o gwalceniu prostytutki.
  Obrzydliwe, to ma byc „yntelygent” z Żoliborza.

 17. Zgadzam się z Andrzejem52. Czy taki człowiek może być premierem naszego kraju? Za grosz taktu, wyczucia politycznego i kultury, to rechotanie było przerażające.

 18. Rechot był obrzydliwy, jak jego wydaliciel.
  Jednak z Żoliborza się podobno wyprowadził. Ciekawe, czyją inteligencję będzie aktualnie swoją osobą reprezentował.

 19. Zaczynam się coraz bardziej skłaniać do twierdzenia że Macierewicz jest sowieckim agentem.

 20. śmiem nie zgodzić się z Pania w kwestii że to przeoczenie ta cała banda z prawej strony celowo i nagminnie niszczy struktury państwa. nie tylko w tej jednej sprawie powinna powstać komisja specjalna, po za tym TK dla prezesika i tej całej bandy lizusów od zaraz i do końca
  pozdrawiam

 21. Polska dorobiła się ekstraklasy podżegaczy wojennych.
  Do nich należy poseł Macierewicz i „mąż swojej żony” minister Sikorski.
  Fenomenem jest ich pochodzenie z rywalizujących ze sobą partii politycznych.
  To co oni wygadują w mediach , to ludzkie pojęcie przechodzi.
  Wojna domowa na Ukrainie ustanowi cezurę epok politycznych
  w Europie. Czy to tak trudno przewidzieć ?
  „Ręce precz od wojny domowej na Ukrainie” – która jest manipulowana przez
  interesy mocarstw i nie ma nic wspólnego z walką o wolność i demokrację.
  Polska nie może występować w roli użytecznego idioty w tym konflikcie.

 22. Nie ma gorszej karczmy, jak wywiad jaki para Paradowska – Żakowski przeprowadziła z Kulczykiem w Londynie w czasie całego zamieszania, związanego z jego osobą. Nie zadali mu ani jednego niewygodnego pytania. Paradowska nikczemnieje i podleje nam w oczach.

 23. …demokracja !!! ale i tu sa wybryki natury pt;,,PIS,,

 24. Wolę być własnym agentem.
  Po pierwsze to nie lubię tłoku i wzajemnego przekrzykiwania – oraz tysięcznego opowiadania rzeczy znanych nawet oseskom.
  Dlatego tez korzystam z uprzejmości Pani Gospodyni oraz ”luzu”panującego na Jej blogu.
  Zacznijmy od początku.
  Z zażenowaniem wysłuchiwałem monologu J Kaczyńskiego wspomaganego przez Kraśkę z miejscowości zdrojowej – Krynicy.
  I cóż ten stary ”ponoć inteligentny” człowiek nam mówi.
  Człowiek który sam nie potrafi kupić bułki w sklepie , nie prowadzi auta .nie ma konta w banku//tak twierdzi// ale ma zakodowane we własnym mniemaniu prawdy tak proste jak wprowadzić Świat , Europę , Polskę w krainę szczęśliwości.
  Człowiek , który wielokrotnie wyparł się własnych obietnic
  Człowiek który nie potrafi udowodnić nawet mitów swej rodziny a sam żeruje na cudzych dziadkach z Wehrmachtu
  Człowiek oburzony że ktoś //p Torańska // potrafi zapytać Jareczku a kto będzie pracować ”w domyśle” ZA CIEBIE.
  Człowiek który za sobą nic porządnego nie zostawi nawet z własnej rodziny
  .Człowiek bojący się SAM zrobić paru kroków na ulicy bez obstawy ale potrafiący grozić WIESZ JA MAM TAKI MAŁY PISTOLECIK
  Czy ja się czepiam ??? OCZYWIŚCIE .
  Wielki czas policzyć te plusy dodatnie i ujemne – bez wielkich a nadętych słów.
  Kim w końcu On jest ?
  Czy to tytan pracy i intelektu czy złośliwy gnom/troll – całe swe możliwości jakie by nie były używający do tego BY ROZWALIĆ – za Młynarskim – CO BY TU JESZCZE SPIEPRZYĆ PANOWIE , CO BY TU JESZCZE .
  Historia jest złośliwa , na stare lata zabrała mu nawet JEGO OSOBISTEGO WROGA wynosząc go na piedestał Europy , nic tylko płakać.
  Ale przecież jest jeszcze sprawa gdzie można ” zakukać oczekując na odzew”
  ROSJA……..
  No tak tu można sobie poużywać.
  Pal licho fakty , traktaty , zobowiązania o realiżmie zapomnijmy.
  ONA SIĘ ZBROI I GROZI NAM I NASZYM DZIECIOM .
  Z tymi dziećmi to chyba przesada , ale niech tam.
  To że USA ośmiokrotnie przewyższają wysokość nakładów Rosji na cele militarne
  to nieważne
  To ze NATO swymi możliwościami militarnymi i ekonomicznymi przewyższa stronę rosyjska tez nie ważne – bo przecież oni napadać na nikogo nie będą.
  Generalnie WINĄ ROSJI I JEJ ZŁYCH ZAMIARÓW JEST TO ŻE KRAJ TEN TAK BLISKO ULOKOWAŁ SIĘ KOŁO NASZYCH BAZ WOJSKOWYCH.
  Podobno można bezkarnie nadeptywać na ogon niedżwiedziowi ale chyba jednak do czasu.
  Bo może on i stary i zęby ma spróchniałe , przepity jest i ma kaca ale wygenerował spośród siebie przewodnika który pobudził misiaczka z pijackiej drzemki i pokazał że
  RUSKICH TEŻ STAĆ NA WIĘCEJ.
  Ma też za sobą popierające go w 90% społeczeństwo // ma ktoś tyle na zachodzie ? //
  Obudzili się i zobaczyli PATRZ NA MAPĘ
  -Wyjście na Bałtyk to tak jak wyrywanie zęba przez odbyt //Polska nie zgodziła się nawet na drogę do Kaliningradu – bo przecież można Moskalom pograć na nosie//
  -Krym – strażnik rosyjski Morza Czarnego – miał zmienić swego suwerena -przyległe doń akweny Ukraina sprzedała ”ZACHODNIM KONTRAHENTOM”.
  -porty północne tak, ale bywa ze zamarzają
  i TAK POWOLI ZACISKANA BYŁA PĘTLA.
  ROPA – no to Ukraińcy zapytali grzecznie czy rurociągi na zachód potrafią sie palić.
  Polska wszak nie wyraziła zgody by na jej terytorium był ruski rurociąg ze skarbonką gromadząca opłaty z tego tytulu .
  Niech budują w morzu – no i zbudowali – a my płacimy drożej niż cały zachodni świat za ropę i gaz NO BO MY PANY , MAMY SWÓJ HONOR , TERAZ ZNALEŻLIŚMY JESZCZE DROŻSZYCH DOSTAWCÓW.
  A te GŁUPIE RUSAKI – znależli sobie Chińczyków jako partnerów gazowych.
  Przy okazji to i cała Syberia będzie jakby bliżej świata- wyjście morskie na Japonię , Indie , Indonezję – KRAJE ZOSTAWIAJĄCE ZA SOBĄ W ROZWOJU TAK EUROPĘ JAK I USA
  Po co mają się droczyć z Sikorskimi itp co tylko jedno mają na myśli .
  NIE JEST WAŻNE ŻEBYŚMY MY MIELI LEPIEJ ALE ŻEBY ”RUSKIM ” BYŁO GORZEJ.
  I to jest cała polityka Kaczyńskiego.
  On uważa że jak kaczka potrafiła pływać po głębokiej wodzie // bo kaczce było do połowy// aż ktoś nalał do bajorka”detergentu ukraińskiego” i kaczka utonęła.
  By jakoś zakończyć ten elaborat tez prostymi słowami chciałbym przypomnieć.
  WSZYSTKIE MOCARSTWA ZNANE NAM Z HISTORII PADAŁY POD NAPOREM
  B A R B A R Z Y Ń C Ó W.
  Tych co to nie zgadzali się na pogardę obrosłych w fortunę i sadło ” władców świata”.
  Ja nie byłbym taki pewny wyniku tej rozgrywki.
  Pieniądz jest ważny , ALE CZY TO KONIECZNIE MUSI BYĆ DOLLAR?
  Wolałbym by rozeszło się po kościach.
  oby
  ukłony

 25. Pani redaktor, agentem Rosji jest Macierewicz, a dowiódł tego, zlecając tłumaczenie tej beletrystyki na język rosyjski. On jest kompletnym świrem i ma sporo swoich zwolenników, ponieważ ta przypadłość jest prawie powszechna na tzw. prawej flance polityki w Polsce. Zapomniała Pani dodać, że ustawę o likwidacji WSI poparła PO z wyjątkiem Komorowskiego i nie ma dla niej żadnego usprawiedliwienia. Nie chcę powiedzieć, że sejm nie mógł takiej ustawy uchwalić, bo mógł, ale niedopuszczalne było publikowanie tak wrażliwych materiałów o polskim wywiadzie. A zresztą, mnie się wydaje, że Polska tajemnic żadnych nie posiada, więc szkody Antek nikomu nie wyrządził. Gdyby było inaczej, to poznalibyśmy taki przypadek natychmiast. Podam przykład: o tajnych więzieniach CIA dowiedzieliśmy się od Andrzeja Leppera i wszyscy go wyśmiali, a prawda była po jego stronie.

 26. ‚Śleper’
  4 września o godz. 14:51
  Cyt.
  ‚ o tajnych więzieniach CIA dowiedzieliśmy się od Andrzeja Leppera i wszyscy go wyśmiali, a prawda była po jego stronie.’

  Szanowny ‚Śleper’, kilka podstawowych faktów;
  – 11 września 2001 roku zamach na World Trade Center,
  – 29 października 2001 roku, posiedzeniu sejmu na którym Andrzej Lepper opowiada rewelacje o Klewkach i talibach hodujących wąglik,
  – marzec 2002 roku, panowie terroryści; Abd al-Rahim al-Nashiria i Abu Zubaydah, zostają aresztowani przez Amerykanów,
  – 1 marca 2003 roku, następny pan terrorysta podejrzany o zamach na WTC i rzekomo przebywający w Starych Kiejkutach, Khalid Shaikh Mohammed, zostaje aresztowany,
  – rzekoma działalność więzienia CIA w Starych Kiejkutach ma miejsce w 2003 roku, gdzieś od początku i zakończona we wrześniu 2003 roku.

  Czy mam przypuszczać, że uważasz Andrzeja Leppera był profetem, wieszczem, prorokiem będącym w kontakcie z samym Jezusem i w jego imieniu przemawiającego na Ziemi?

  Pozdrowienia.

 27. Ten Saurom tu też jest?
  —————-
  Jacek, NH!
  „Paradowska nikczemnieje i podleje nam w oczach”. To co robisz w tym blogu?
  —————

 28. Haszszu 4 września o godz. 16:48
  Wszytko się zgadza, ale nie masz żadnych podstaw do twierdzenia, że CIA rozpoczęła swoją działalność w Polsce dopiero po 11 września. Skoro jednak się tak upierasz w sprawie śp. Jędrka, to potwierdzam, w sprawie Kiejkut był prorokiem. Tak wynika z przedstawionego przez ciebie kalendarza wydarzeń. I nic na to nie poradzisz.
  Pozdrawiam

 29. http://media-w-rosji.blogspot.com
  =============

  Obraz wojny domowej…….
  Nic z heroicznych filmów, proza okrucieństwa i odczłowieczania….

 30. ~Dlaczego Ukraina przegrywa_1 do Sasza Półlitrov: Skąd te kolejne klęski sił pro-kijowskich?

  1) widać, że wojsko ukraińskie jest bardzo źle dowodzone, nieprofesjonalnie i niewyszkolone przez ostatnie 20 lat. Żołnierze do tego są zdemoralizowani i walkami, i złą organizacją zaopatrzenia, co ich zmusza do zaopatrywania się u ludności lokalnej. Nie mówiąc o tym, że żołd w zasadzie rzadko dostają. Stąd też wzrastająca niechęć ludności wobec nich, nawet wśród tej części ludności na początku raczej neutralnie nastawionej wobec obu stron. Wszystkie źródła podają, że duża cześć żołnierzy zachowuje się skrajnie biernie, wręcz apatycznie w czasie walk.
  Bałagan w obozie regularnego wojska doprowadził nawet do tego, że cześć zachodnich najemników, ale także wojskowi doradcy zachodni i polscy – wśród nich generał wojsk USA – zostali zabici w czasie niespodziewanych ataków sił ZRL. Informacje o tym z wielkim opóźnieniem dostały się na zewnątrz, co uświadomiło powstańcom, że muszą prowadzić kampanie propagandową tak na terenie całej Ukrainy, jak też w kierunku Zachodu i Rosji. Można zauważyć, że rosyjskie oficjalne media też niechętnie relacjonują słabości wojsk ukraińskich i sukcesy powstańców.

  2) Gwardia narodowa złożona z sił głownie Prawego sektora, a także Swobody i Radykałów Liaszki, walczy zdecydowanie, choć postępuje okrutnie wobec ludności miejscowej, ale została skierowana na ogół na najbardziej niebezpieczne odcinki frontu. To sprawia, że mają wrażenie, iż rząd kijowski jest dwulicowy i dąży do wysyłania przekonanych ideowych faszystów na rzeź, co ułatwi potem, po wojnie, zachowanie władzy dla oligarchów. Swoista „noc długich noży” po ukraińsku? Obawa w Kijowie jest silna, że jeśli siły Gwardii Narodowej wrócą do Kijowa, to mogą zainicjować kolejny majdan przeciwko tej części obecnego rządu, nie związanej ze skrajną prawicą.

  3) w samym sztabie generalnym w Kijowie i w bezpiece (SBU) istnieją silne tarcia wewnętrzne, szczególnie widoczne miedzy cywilnymi kadrami ministerstwa pochodzącej częściowo ze skrajnej prawicy a zawodowymi oficerami – często oskarżanymi, i to czasem nie bezpodstawnie, o dążenie do sojuszu Ukrainy z Rosją. Trzeba pamiętać, że o ile rosyjskojęzyczni oligarchowie nie przejawiają żadnych uczuć narodowych i idą tam, gdzie czują interes, część oficerów rosyjskojęzycznych nie uważa Rosji za naprawdę obce państwo ze względu na własne pochodzenie lub związki rodzinne z byłą armią radziecką. Co prawda, większa cześć byłych oficerów armii radzieckiej przeszła już na emeryturę, ale ich synowie częściowo przejęli tradycje po ojcach. A funduszy z Zachodu, które mogły przekupić cześć kierownictwa organizacji „pozarządowych”, partii ukraińskich lub wyższych rangą oficerów wojska czy bezpieki – brakuje dla masy kadry oficerskiej, która pozostała – i owszem – lojalna wobec Kijowa, ale do momentu, kiedy władze kijowskie nie okazały się do cna skorumpowane, oraz amatorszczyzny w prowadzeniu tak wojny, jak i gospodarki.

  4) Wideo i reportaże tej garstki dziennikarzy obecnych w Donbasie potwierdzają to, co lokalni mieszkańcy powtarzają: mimo zlej sytuacji w uzbrojeniu, powstańcy lepiej walczą, bo wiedzą o co walczą, bo pochodzą w swej masie z lokalnej ludności. Do tego w dużej mierze są to oddziały utworzone na podstawie milicji powstałych w lokalnych zakładach produkcyjnych (takie coś funkcjonowało kilka lat temu na Naddniestrzu) i fakt oddania poszczególnych odcinków frontu danej jednostce złożonej z robotników jednej fabryki daje poczucie jedności i chęć walki. Przeważnie sztab powstańczy stara się, aby każda jednostka broniła terenu najbliżej położonego od macierzystego zakładu i miasta.
  Z kolei bezmyślne bombardowania obiektów cywilnych, prowadzone przez lotnictwo i artylerie ukraińską, powodują tylko wzrastającą niechęć wobec Kijowa i chęć pomocy „swoim”. Od początku wojny, oprócz spreparowanych wideo złej jakości oraz wyraźnie sfałszowanych, żadne media ukraińskie nie były w stanie pokazać niby obecnych według nich na miejscu oddziałów rosyjskich. Lokalne media i TV Donbasu natomiast pokazują ochotników z Czeczenii (Kadyrow), Kozaków Kubańskich lub z innych narodowości całego byłego ZSRR, z Afganistanu, a teraz nawet i z Zachodu, którzy przybyli wspierać Donbas. Są oni słabo uzbrojeni, z wyjątkiem czeczeńskich oddziałów elitarnych Kadyrowa. Lecz w obliczu wyraźnego braku solidarności Kremla z powstańcami, dają lokalnej ludności poczucie, że nie są osamotnieni w swej walce i maja poparcie narodów byłego ZSRR, Afganistanu i nawet Zachodu.

  5) Zważywszy na tę sytuację, wygląda na to, że jedyne realistyczne rozwiązanie konfliktu to przerwanie ognia i zapoczątkowanie rokowań, które umożliwią uznanie autonomii dla Donbasu. Co prawdopodobnie jednak pociągnęłoby za sobą podobne żądania wszystkich obwodów wschodniej i południowej Ukrainy, prawdopodobnie również i Zakarpacia oraz Bukowiny. Co Kijów może przyjąć z najwyższym trudem.
  Dziś siły Zjednoczonych Republik Ludowych Doniecka i Ługańska prowadzą kontrofensywę w kierunku morza. Choć walk mało, bo siły ukraińskie przeważnie się wycofują bez walki w kierunku Mariupola. Powstańcy wysyłają teraz małe oddziały w obwodach Dniepropietrowskim i Zaporoskim z zamiarem prowadzenia tam dywersji. Na północ pewne oddziały powstańcze dotarły bocznymi drogami do Pierwomajska, tuż obok ewakuowanej przez nich na początku kijowskiej ofensywy Słowiańska. zwiń
  =====================

  Ładna analiza, czy opis.
  Bez rozmów z separatystami sie nie obeszło.
  A można było rozmawiać od razu.
  Kilka tysięcy ludzi by żyło……

 31. Agentami Putina zostaną też ci którzy kupią jabłka za mniej niż 1,50pln/kg. Tak więc do agentury zapisuje nie tylko PIS ale i pupil pani Paradowskiej – minister rolnictwa tysiąclecia Sawicki.

 32. wiesiek59
  5 września o godz. 15:22
  Bardzo ciekawa analiza, jednak sadze, że Rosja wspomogła ostatnio separatystów amunicja i bronią i z tego powodu nastąpiło załamanie się ofensywy Kijowa. Sądzę tak ponieważ separatyści jakoś łatwo zgodzili się na plan Putina mimo ewidentnych ostatnich sukcesów. Poroszence tez Putin to uzmysłowił , że nie ma szansy na pokonanie przeciwnika.

 33. Wie ktoś cokolwiek na temat tego zestrzelonego Boeinga ?
  Bo wygląda na to że wiedza wszyscy tyko nie my.
  Więc nam przygotowuje się ple ple z kaszki drobno mielonej byśmy się prawdą nie zakrztusili.
  ukłony

 34. To co ostatnio czytalem,to wyglada na to ,ze nie zostal zestrzelony.ale dalej nic nie wiadomo!

 35. zezowaty
  8 września o godz. 20:00
  Mam „nieoficjalna” wiedzę na ten team:
  1: samolot pasażerski lot MH17 Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony przez rakietę typu powietrze – powietrze. Więc przez samoloty myśliwskie.
  2: w kanał przelotu maszyny pasażerskiej wysłano więcej niż jeden samolot myśliwski.
  3: obok rozprucia poszycia kabiny samolotu przez rakietę, cały kokpit jest przeszyty pociskami z broni maszynowej i to zarówno pociskami nadlatującym z przodu, jak i tyłu samolotu. Celowano więc tak, aby obezwładnić pilotów.
  ___________________________________________________
  Tyle faktów, które znam na ten temat.
  Po przeczytaniu tekstu wiesiek59 z 5 września o godz. 14:34, należy domniemywać, że były to samoloty armii ukraińskiej, bo separatyści lotnictwem nie dysponowali, a Rosja starał się od konfliktu trzymać z dala. Więc prowokacja?, jak np. Gliwicka?, z 1939 roku!

  Tak mi się to kojarzy.

  Smutno pozdrawiam
  Lech

 36. Jeszcze do
  @ zezowatego
  tak pono postępować nie należy, ale ten wpis popełniłem pod poprzednim felietonem gospodyni. Spójrz na datę. Skąd miałem tą wiedzę? Z polskiej reżymowej TV, gdzie podano, że wokół lotu MH17 plątał się samolot myśliwski. Potem już nikt i nigdzie tej wiadomości nie powtórzył. Rząd Malezji o dziwo wyraźnie komunikuje, że samolot został zniszczony przez rakietę powietrze – powietrze. Resztę opisałem sam jako kolejne teorie spiskowe.
  Pozdrawiam

  Lech
  28 lipca o godz. 9:34
  Marcin
  28 lipca o godz. 7:22
  Marcinie, wydawało mi się, ze dyskutujemy o Ukrainie i konflikcie z nią związanym. Ty znowuż wracasz do religii smoleńskiej. Przestań się kręcić w kółko. To już nudne. Obecnie gra idzie o większą stawkę. Tamta katastrofa została wyjaśniona. Zaś o przekopywaniu i przesiewaniu ziemi do 1 m głębokości mówiła wówczas Pani minister Kopacz. Patrz jak dorabiasz ideologię do faktów, ale nie tych właściwych i jeszcze próbujesz wepchnąć je [w gębę] nieodpowiedniemu adresatowi. Co do wywożenia ciał, to także rodzin ofiar zestrzelonego samolotu nad Ukrainą nie pytano o zgodę i z miejsca katastrofy wywieziono je do Charkowa. Poza tym czarne skrzynki samolotu Malezyjskiego także nie są w posiadaniu właściciela linii, nawet nie w posiadaniu państwa, skąd pochodziło najwięcej ofiar, a w UK [oczywiście chodzi o Wielką Brytanię]. Że tak się umówiły strony. W sprawie smoleńskiej podobnie umawiały się strony. Patrz ile na tych różnicach można zbudować teorii spiskowych. Jeżeli do tego dodasz jeszcze “plątający” się wokół samolotu cywilnego wojskowy myśliwiec (w ukraińskiej przestrzeni powietrznej), to ilość teorii spiskowych rośnie w postępie arytmetycznym. Jeżeli jeszcze założymy, że ów myśliwiec należał do armii Ukraińskiej (?), to już masz ilość teorii rosnącą w postępie geometrycznym. Jeżeli założymy, że szczątki samolotu miały spaść na terytorium Rosyjskie (zabrakło bodaj 50 km), to masz już postęp logarytmiczny. Jak na razie podano, na podstawie odczytu z czarnych skrzynek), to katastrofa nastąpiła wskutek rozhermetyzowania samolotu. To nie musiał być tylko odłamek pochodzący z rozrywającego się pocisku. Widzisz… w prosty, laicki, niefachowy i logiczny, oczywiście tylko na “chłopski, oczywiście tępy, rozum”, wysnułem nową teorie spiskową, tłumaczącą chociażby przerażenie i zdziwienie samych “separatystów” skąd się wzięły lecące z nieba dziecięce zabawki i zwłoki. Patrz jaki logiczny jest w takim świetle fakt, że akurat teraz Armia Ukraińska skoncentrowała się na intensywnych walkach w rejonie katastrofy uniemożliwiając badanie tej strefy. Proste jak drut. Logiki rozumowaniu zarzucić nie możesz! Ale czy jest ono [rozumowanie] prawdziwe? Tego nie dowiemy się nigdy, nawet jeżeli rozpęta się trzecia wojna światowa.
  Z poważaniem
  Lech

 37. Dla Lecha
  Myśliwców było dwóch , kryły się w cieniu radarowym Boeinga i swoje zrobily co widać na podstawie zdięć kokpitu .
  Wersja analizy pokazana przez Rosjan – dokumentuje to wyrażnie.
  Zreszta poczekajmy dni kilka na nastepne dane.
  Cisza na ten temat która zapanowała w mediach polskich ale I W ZACHODNICH RÓWNIEŻ bardzo żle wróży.
  Zamilknął też wszystko wiedzący Pan Kerry a przecież miał niezbite dowody Rosyjskiego śladu.
  Pozdrowienia i ukłony

 38. Holendrzy maja dzis opublikowac komunikat”na podstawie dostepnych im dowodow”.

 39. zezowaty
  9 września o godz. 3:31

  „Cisza na ten temat która zapanowała w mediach polskich, ale I W ZACHODNICH RÓWNIEŻ, bardzo źle wróży”.

  Przyznaję, że jest to zła wróżba. Moim zdaniem „KTOŚ” zastosował na Ukrainie scenariusz jakim posłużył się w Europie już raz do rozbicia Jugosławii. Zamierzał i nadal jest to kontynuowane, użyć Ukrainy jako przyczółku. Przejęcie Krymu przez Rosję było tylko manewrem wyprzedzającym (dobra praca wywiadu Rosji). Poza tym Ukraina to bardzo kruchy przyczółek. Tam jest wiele różnych narodowości o różnej tożsamości i stopniu zakorzenienia (etnosu), w tym anarchizujący i odtwarzający swą jedność Kozacy. Owe narodowości mogą szybko dojść do wniosku wobec tak wielkiego i złożonego kryzysu, że z Ukrainą im nie po drodze. Mogą pojawić się więc silne tendencja odśrodkowe.

  Jest to okrutne co teraz napiszę, ale mam cichą nadzieję, że groźba związana z ekspansja fundamentalistów islamskich z „Państwa Iraku i Lewantu”, może nieco odwlec termin ostatecznej realizacji założonego przez „KOGOŚ” scenariusza. Może także, niestety, bardziej go skomplikować.

  Pozdrawiam

  Lech.

 40. Juz wiadomo,raport nie pisze kto winny,a wiec nie wiemy nic!Moim zdaniem ,wobec zagrozenia islamem,Ukraina to duzy ,ale temat zastepczy!Teraz znowu,jak zawsze,pojawia sie rozne teorie spiskowe,ale na to niema rady!

 41. W tym że Panowie AM i ZZ(inicjały celowo), oraz inne osoby działające wbrew prawu i na szkodę społeczeństwa, powinny odpowiadać przed Sądem a nie tylko nie odpowiadają, widzę pewne nieco większe zjawisko. Wokół każdej takiej sprawy toczy się dyskusja i… nic. Szkodnictwo wydaje się nie podlegać dyskusji a tymczasem… Być może więc mimo rozejścia się dawnej opozycji pozostaje wewnętrzna solidarność typu: pamiętasz jak było pięknie itd. Inaczej prawo prawem, ale Zbyszka, Józka mam pociągnąć do odpowiedzialności(gdy on tyle wie o mnie) Pozdrawiam

css.php